PET Efsaneleri Çürütmek

PET plastikler hakkında bazı yanıltıcı inanışlar ve algılar var. Kayıtları düzeltmek için buradayız.

Efsane: PET şişeler yerine alüminyum kutular seçmek daha iyidir.

Gerçek: Franklin Associates'in (Eastern Research Group, Inc. ' e ait bir katı atık yönetimi danışmanlık grubu) 2010 beşikten mezara maliyet analizine göre.), PET plastik şişeler daha az enerji kullanır, daha az katı atık üretir ve alüminyum kutulardan önemli ölçüde daha az sera gazı oluşturur.

Efsane: PET plastikler çevre için kötüdür.

Gerçek: PET plastiklerin zaten düşük karbon ayak izi var. Ancak her biri günde sadece 200.000 kişi bir PET şişe daha geri dönüştürürse, 2.168 ton sera gazını ortadan kaldıracaktır. Ve PET şişeler çok geri dönüştürülebilir olduğundan, daha azı depolama alanlarına girer.

Efsane: PET plastik şişeler en yaygın çöp şeklidir.

Gerçek: Aslında atılan sigara izmaritleri dünyanın önde gelen çöp formudur, bunu gıda kapları ve ambalajları takip eder. Plastik şişeler—hepsi farklı tiplerde—üçüncü sırada. Bunlar, alüminyum kutular ve cam şişelerin yanı sıra, hepimizin daha fazla sorumluluk alması gereken birçok çöp türünden sadece birkaçı. Ancak daha fazla insan Pet'in %100 geri dönüştürülebilirliğinin farkında olsaydı, PET şişeleri atmaya daha az eğilimli olurlardı.

Efsane: PET şişe kullandığımda okyanus enkazına katkıda bulunuyorum.

Gerçek: Gerçek şu ki PET şişeni geri dönüştürmeye karar verdiğinde gezegenimize yardım ediyorsun. Doğru geri dönüşüm yaparsanız-geri dönüşüm kutusunda-PET şişeniz tekrar tekrar geri dönüştürülebilir.

Efsane: PET plastikler kansere neden olabilir.

Gerçek: Doğru değil. PET ve kanser arasında bilinen bir bağlantı yoktur.

Efsane: Depolama alanlarındaki PET şişeler yeraltı suyuna sızabilir ve kirletebilir.

Gerçek: PET şişeler kimyasal olarak etkisizdir, bu nedenle sızıntı veya kirlenme riski taşımazlar.

Efsane: PET'ten yapılmış bir şişe yerine içeceğim için alüminyum bir kutu seçmek daha iyidir.

Gerçek: PET'den üretilen içecek kapları, ürünün tüm yaşam döngüsünü karşılaştırdığınızda (yani, ürünün üretilmesi, taşınması, kullanılması), alüminyum muadillerine göre daha düşük bir karbon ayak izine sahiptir. Geri dönüştürülmüş PET ile yapılan bir içecek kabının karbon ayak izi, alüminyum muadilinden %15 ila %50 daha düşük olabilir.

Efsane: BPA'NIN su şişelerinde bulunduğunu duydum.

Gerçek: PET hiçbir zaman bisfenol-A (BPA) içermemiştir ve asla içermeyecektir.

Efsane: Camdan yapılmış bir şişe, PET'ten yapılmış bir şişe kadar dayanıklıdır.

Gerçek: PET güçlü ve hafiftir ve camdan farklı olarak düşürüldüğünde kırılmaz.

Efsane: Kutulu su çevre için daha iyidir.

Gerçek: Epa'ya göre, birçok karışık plastik ve kağıt karton geri dönüştürülmüyor ve 2015 itibariyle depolama alanlarındaki 78 milyon ton ambalaj atıklarına katkıda bulunuyor. Ayrıca, kutulu su ve meyve suları genellikle plastik pipetlerle birlikte gelir ve plastik astarlara sahiptir. PET'den yapılan su şişeleri, kapaklar dahil %100 geri dönüştürülebilir! PET, organoleptik özellikleri nedeniyle yiyecek kaplarında yaygın olarak kullanılır, yiyecek veya içeceğinize koku veya tat vermez.