Kalıp Nedir?

Enjeksiyon kalıplama, şişirme, ekstrüzyon, kalıp döküm veya dövme kalıplama, eritme, damgalama ve diğer yöntemlerle gerekli ürünleri elde etmek için endüstriyel üretimde kullanılan kalıp, çeşitli kalıplar ve aletlerdir. Kısacası, kalıp, kalıplanmış ürünler yapmak için kullanılan bir araçtır. Bu alet çeşitli parçalardan oluşur ve farklı kalıplar farklı parçalardan oluşur. Esas olarak, oluşan malzemenin fiziksel durumunu değiştirerek ürün şeklinin işlenmesini gerçekleştirir. "Endüstrinin anası" olarak bilinir.

Dış kuvvetin etkisi altında belirli bir şekle ve boyuta sahip bir iş parçasına boşluk yapmak için bir alettir. Boşluk, kalıp dövme, soğuk şişirme, ekstrüzyon, toz metalurji parçalarının preslenmesi, basınçlı döküm ve mühendislik plastikleri, kauçuk, seramik ve diğer ürünlerin sıkıştırma kalıplama veya enjeksiyon kalıplamasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Kalıbın belirli bir kontur veya boşluk şekli vardır. İş parçası, kesici kenarlı kontur şekli kullanılarak kontur şekline göre ayrılabilir. İç boşluk şeklinin uygulanması, boşluğun karşılık gelen üç boyutlu şekli elde etmesini sağlayabilir. Kalıp genellikle iki parça içerir: bölünebilen veya birleştirilebilen hareketli kalıp ve sabit kalıp (veya zımba ve içbükey kalıp). Kalıp, karmaşık şekle sahip hassas bir alettir, boşluğun genleşme kuvvetini taşır ve yapısal güç, sertlik, yüzey sertliği, yüzey pürüzlülüğü ve işleme doğruluğu için yüksek gereksinimlere sahiptir. Kalıp üretiminin gelişim düzeyi, mekanik üretim düzeyinin önemli sembollerinden biridir.

Kalıp çeşitleri nelerdir?

İşleme nesnesine ve işleme teknolojisine göre, aşağıdakilere ayrılabilir:

1)Metal işleme için bir kalıp.

2)Metalik olmayan ve toz metalurjisinin işlenmesi için kalıp. Plastik kalıplar (iki renkli kalıplar, sıkıştırma kalıpları ve ekstrüzyon kalıpları gibi), kauçuk kalıplar ve toz metalurjisi kalıpları dahil. Yapısal özelliklere göre, kalıp düzlem boşluk kalıbına ve boşluklu boşluk kalıbına ayrılabilir. Kalıplar genellikle tek parça ve küçük seri üretimdir.

Kalıp üretim süreci nedir?

Kalıp bir modeldir. Ürünler bu modele göre yapılır ancak kalıbın nasıl üretildiği kalıp dışında çoğu profesyonel tarafından cevaplanmayabilir. Kalıp hayatımızda yeri doldurulamaz bir rol oynamıştır. Bilgisayarlar, telefonlar, faks makineleri, klavyeler, tabi ki bardaklar ve diğer plastik ürünler gibi günlük ihtiyaçlarımızın çoğu kalıptan ayrılamaz. Ayrıca otomobil ve motosiklet motorlarının kapakları da kalıplardan yapılmaktadır. Çeşitli otomobiller için 20.000'den fazla kalıp kullanılmaktadır. Bu nedenle, modern yaşamda kalıpların rolü değiştirilemez.

Peki kalıp nasıl yapılır?

Aşağıdakiler modern kalıp üretim sürecine kısa bir giriş niteliğindedir.

1) ESI (erken tedarikçi katılımı): Bu aşama esas olarak müşteriler ve tedarikçiler arasında ürün tasarımı ve kalıp geliştirme konusunda teknik bir tartışmadır. Temel amaç, tedarikçilerin ürün tasarımcılarının tasarım niyetini ve doğruluk gereksinimlerini net bir şekilde anlamalarını sağlamak ve aynı zamanda ürün tasarımcılarının kalıp üretim kapasitesini, ürünün proses performansını daha iyi anlamalarını sağlamaktır. 2) Teklif: kalıbın fiyatı, kalıbın hizmet ömrü, devir süreci, makinenin gerekli tonajı ve kalıbın teslim tarihi dâhil (Daha ayrıntılı teklif, ürün boyutu ve ağırlığı, kalıp boyutu ve ağırlığını içermelidir vs.)

3) Satınalma siparişi: müşteri siparişi, depozito teslimatı ve tedarikçi siparişi kabulü.

4) Üretim planlaması ve program düzenlemesi: Bu aşamada, kalıbın belirli teslim tarihi için müşteriye cevap vermeniz gerekir.

5) Kalıp tasarımı: olası tasarım yazılımları arasında Pro / Engineer, UG, Solidworks, AutoCAD, CATIA, vb.

6) Malzeme temini

7) İşleme: ilgili işlemler genellikle tornalama, Gong (frezeleme), ısıl işlem, taşlama, bilgisayar gong (CNC), EDM, WEDM, jig taşlama, lazer yazı, parlatma vb. içerir.

8) Kalıp montajı

9) Deneme çalıştırması

10) Model değerlendirme raporu (SER)

11) Ser onayı